ПРЕПОРУКЕ
Препорука или референца је често незаобилазан елеменат при запошљавању односно промени радног места. Основна сврха препоруке је да потврди вештине, искуства и звање које сте навели у радној биографији и пропратном писму.
Препоруку даје особа која је са вама професионално сарађивала, која вас познаје и која може потврдити ваше професионалне и личне квалитете. Вредност препоруке зависи од нивоа на коме се налази особа која вам даје препоруку. Највреднија је препорука упућена са највишег нивоа менаџмента - од шефа или директора фирме. У случају да нисте у ситуацији да добијете референце са „врха“, тражите је од особа које су биле изнад вас у хијеррархијској организацији фирме.
Уколико немате професионалног искуства, препоруке можете тражити од професора са факултета, вођа курсева или других особа које су учествовале у вашем образовању и професионалном тренингу.
Ако у конкурсу није наведен број препорука, по неписаном правилу шаљу се препоруке од две особе.
Препорука би требало да садржи :
Први пасус
Наводи се тачан период у ком је особа била запослена у фирми и које је дужности и функције током тог периода обављала. Такође може се укратко описати фирма, њена основна делатност и успеси на пословном плану. Пасус се закључује једном реченицом којом се дефинише пословни профил особе.
Други пасус
Детаљно се описују функције, дужности, успеси, унапређења и све друге активности које је особа извршавала током рада у фирми.
Трећи пасус
Представља се генерална карактеризација особе и њеног понашања на радном месту. Описује се како је било сарађивати са њом, да ли је особа одговорна, учтива, поуздана, пословна итд. Пасус се закључује директном препоруком. Обавезно се наглашава да се препорука даје без резерве.
Четврти пасус
Није обавезан, а у њему можете изјавити зашто сте прекинули пословну сарадњу са особом која се препоручује.
ЗАХВАЛНО ПИСМО
Након сваког разгорора било би пожељно написати захвално писмо послодавцу, у коме ћете се захвалити на указном времену и поверењу, без обзира на исход конкурса. Уколико нисте добили посао, у захвалном писму можете да нагласите да сте спремни, да уколико се укаже потреба за новим радницима, будете узети у обзир уколико су ваше квалификације задовољавајуће.
Пропратно писмо не би требало да буде дуже од једне странице. Треба га писати на најквалитетнијем, белом папиру формата А-4. Препоручљиво је користити фонт 10-14 Times New Roman или Arial. У пропратном писму треба да постоји по један ред размака између пасуса.
Интервју за запослење је систематски и циљано вођени разговор између лица које тражи посао и послодавца.
Могли бисмо рећи да је то обичан, озбиљан пословни разговор на коме су послодавац и лице које тражи посао једнаки. У таквом разговору комуникација треба да буде двосмерна, отворена и пријатељска пословна дискусија у којој и послодавац и лице које тражи посао имају свој циљ.