Испитивач жели да провери ваше способности и склоности ван професионалног оквира. Имајте на уму да се оваква питања понекад користе у циљу утврђивања личног профила кандидата.
Интервју је двосмерна комуникација. Постављајући питања показујете да сте предузимљиви, енергични, заинтересовани и упознати са фирмом.
Неки истраживачи наводе да се на сваком интервјуу постави 26 питања плус 6 непријатних, а једина разлика је да ли ће се поставити сва питања или само нека од њих.
Потребно је да у најкраћим цртама представите своје образовање, искуства и способности и доведете их у везу са захтевима радног места за које конкуришете.
Подразумева да имате довољне професионалне и образовне квалификације за понуђени посао. Послодавац жели да оцени како се „уклапате“ у постојећу структуру и амбијент фирме. Ваш основни циљ је да детаљно представите како ваше квалификације, искуства и способности могу користити фирми.
Током разговора саговорника гледајте у очи. Ваш израз лица не сме бити строг нити наглашене гестикулације - пожељан је благ израз лица. Седите усправно, не превише круто нити превише опуштено. Ваше тело говори и онда када тога нисте свесни.
Други о нама стварају позитивно или негативно мишљење већ након првих 20 секунди сусрета. Након тога, имамо још само пет минута да потврдимо или оповргнемо први утисак.
Како створити повољан први утисак?
На сва питања одговарајте у позитивном тону, директно, прецизно, не правите дигресије. Избегавајте да критикујете претходни посао, послодавца или шефа. Будите спремни да говорите о себи, али се трудите да не доминирате интервјуом. Трудите се да слушате активно и пажљиво: важно је шта је послодавац рекао, као и на који начин је то рекао (пратите његове реакције).
5000