Reagujući na vest o pokretanju programa za suzbijanje sive ekonomije koji je nastao u kuhinji NALED-a, portparol Političke platforme Solidarnost, Miloš Baković Jadžić, je izjavio da nijedno ekspertsko udruženje ne bi trebalo da ima tako privilegovanu poziciju u stvaranju poslovnog ambijenta u našoj zemlji, kakvu već godinama uživa NALED.
– NALED se pita skoro o svemu što se tiče privrednog i finansijskog života zemlje. Razna ministarstva mu poveravaju ekskluzivnu poziciju konsultanta i predlagača zakonskih rešenja koja oblikuju svet rada i život običnih Ijudi. I u pogledu sive ekonomije, NALED se nalazi u sivoj zoni – smatra Baković Jadžić.
Portparol Solidarnosti ocenjuje da su reforme koje ova organizacija predlaže na planu suzbijanja sive ekonomije u najboljem slučaju nedorečene i nedovoljne, ali su pre svega „licemerne i kontradiktorne“. On je kritikovao to što NALED govori o unapređenju poreskog nadzora, ali ne i o reformi poreskog sistema u smeru smanjenja ekonomskih nejednakosti. Po njegovim rečima, NALED zagovara jačanje kapaciteta inspekcijskih službi, ali prenebregava činjenicu da inspektoratu rada nedostaju stotine novih zaposlenih kojima plate treba višestruko uvećati.
Stav Solidarnosti je da se NALED samo navodno bori protiv sive ekonomije, dok istovremeno lobira za nesigurne radne uslove i širenje fleksibilnih oblika rada. Samo jedan od tih primera je zakon o sezonskim poslovima koji je novi stepen urušavanja radnih prava i prekarizacije. Iz ove političke platforme ocenjuju da se siva ekonomija održava zbog toga što preveliki broj radnih ljudi ne može da zaradi platu za život radeći samo jedan dostojanstven posao, a takođe i zbog toga što veliki broj savesnih poslodavaca ne može da izdrži sve namete kojih su velike korporacije oslobođene, ili tek simbolički njima opterećene, dok su istovremeno često i subvencionisane budžetskim sredstvima.
– Nama su potrebne potpuno nove ekonomske politike i Solidarnost ih nudi, u saradnji sa sindikatima, socijalno odgovornim stručnjacima i malim privrednicima, a ne krupnim kapitalom. Učešćem u izbornoj koaliciji Moramo doprinećemo da nove ideje solidarne ekonomije dobiju na težini i da što pre započnemo proces transformacije naše privrede i društva u smeru veće jednakosti i održivosti – najavio je Baković Jadžić.
Posle decenijskog rada na Nacrtu zakona, na sednici Narodne skupštine 4. februara 2022. usvojen je Zakon o socijalnom preduzetništvu. Zakon predstavlja jedno od najnaprednijih zakonskih rešenja za sektor socijalnog preduzetništva u Evropi i po prvi put u Srbiji postavlja pravni okvir za sektor u kojem posluje oko 500 preduzeća, među kojima su i Naša kuća, Cafe 16, Lice ulice, Avlija održivog razvoja i drugi.
Na tribini „Radna prava žena“, u organizaciji Političke platforme Solidarnost i koalicije Moramo, razgovaralo se o urušavanju radnih prava žena, njegovim posledicama, ali i merama za poboljšanje postojećeg stanja.